event burgee venue burgee

X-Yachts Gold Cup 2015

K.D.Y. Tuborg Harbour, Copenhagen

Results as of 18:33 on July 18, 2015

Sport Class B Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: Custom, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Fleet Bow No. Class Nat Sail No. Boat name Owner Ratings R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   Total Nett
Sport Class B 44 IMX-40 SWE 80 GERTRUD Martin Persson 848.53, 618.43 1.0 1.0 1.0 9.0 1.0 2.0 2.0 4.0 21.0 12.0
Sport Class B 48 Xp 44 DEN 5 Quinta Anders Bogason 801.38, 581.36 3.0 4.0 2.0 1.0 8.0 1.0 1.0 1.0 21.0 13.0
Sport Class B 40 Xp 44 ISR 1 Afrita Easy swissa 804.87, 585.93 6.5 3.0 4.0 3.0 5.0 3.0 5.5 5.0 35.0 28.5
Sport Class B 50 Xp 44 DEN 201 STONY VII Steen Toftebjerg 810.16, 592.45 4.0 5.0 7.0 4.0 4.0 16.0 BFD 3.0 3.0 46.0 30.0
Sport Class B 41 X-41 FIN 71 Anna S Matti Lintunen 800.21, 590.22 2.0 7.0 9.0 2.0 2.0 8.0 9.0 9.0 48.0 39.0
Sport Class B 43 Xp 44 NOR 15144 Born to Run Pål Stiansen 791.73, 578.09 5.0 2.0 8.0 8.0 9.0 4.0 7.0 7.0 50.0 41.0
Sport Class B 45 Xp 38 GER 6970 halbtrocken Xpress Michael Berghorn 837.38, 624.03 6.5 6.0 3.0 10.0 7.0 9.0 8.0 2.0 51.5 41.5
Sport Class B 46 X-41 GER 6960 Imagine Holger Streckenbach 802.62, 593.18 8.0 8.0 12.0 5.0 3.0 6.0 5.5 6.0 53.5 41.5
Sport Class B 49 Xp 38 DEN 3810 Soldier Blue Lars Ive 824.98, 615.58 10.0 9.0 6.0 7.0 6.0 5.0 4.0 8.0 55.0 45.0
Sport Class B 51 Xp 44 DEN 66 Xpresso Hans Viggaard 800.25, 587.93 9.0 10.0 5.0 6.0 12.0 10.0 10.0 13.0 75.0 62.0
Sport Class B 53 X-46 DEN 54 X-XLVI Birger Hansen 809.73, 587.8 12.0 11.0 11.0 11.0 13.0 7.0 16.0 DNS 12.0 93.0 77.0
Sport Class B 52 Xp 38 NOR 15038 XPRONTO Rune Øverås 828.6, 614.39 16.0 DNC 13.0 10.0 12.0 10.0 12.0 12.0 10.0 95.0 79.0
Sport Class B 54 X-40 GER 6079 xandus Hendrik Gottschalk 837.47, 615.56 11.0 12.0 13.0 13.0 11.0 11.0 11.0 11.0 93.0 80.0
Sport Class B 42 Xp 38 SWE 33 BlueS Hans Johansson 827.97, 617.76 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 128.0 112.0
Sport Class B 47 IMX-40 GER 6155 PAX Klaus-Uwe Stryi 837.4, 612 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 128.0 112.0

,

R1 - Sport Class B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:50, Distance: 4, Wind: 270 Light, Ave wind: 5,0
Fleet Bow No. Class Nat Sail No. Boat name Owner Ratings Finish Elapsed Corrected Points
Sport Class B 44 IMX-40 SWE 80 GERTRUD Martin Persson 848.53, 618.43 12:32:52 0:42:52 0:42:52 1.0
Sport Class B 41 X-41 FIN 71 Anna S Matti Lintunen 800.21, 590.22 12:30:28 0:40:28 0:43:41 2.0
Sport Class B 48 Xp 44 DEN 5 Quinta Anders Bogason 801.38, 581.36 12:30:46 0:40:46 0:43:55 3.0
Sport Class B 50 Xp 44 DEN 201 STONY VII Steen Toftebjerg 810.16, 592.45 12:32:28 0:42:28 0:45:01 4.0
Sport Class B 43 Xp 44 NOR 15144 Born to Run Pål Stiansen 791.73, 578.09 12:31:30 0:41:30 0:45:17 5.0
Sport Class B 40 Xp 44 ISR 1 Afrita Easy swissa 804.87, 585.93 12:32:26 0:42:26 0:45:21 6.5
Sport Class B 45 Xp 38 GER 6970 halbtrocken Xpress Michael Berghorn 837.38, 624.03 12:34:36 0:44:36 0:45:21 6.5
Sport Class B 46 X-41 GER 6960 Imagine Holger Streckenbach 802.62, 593.18 12:33:10 0:43:10 0:46:14 8.0
Sport Class B 51 Xp 44 DEN 66 Xpresso Hans Viggaard 800.25, 587.93 12:34:27 0:44:27 0:47:40 9.0
Sport Class B 49 Xp 38 DEN 3810 Soldier Blue Lars Ive 824.98, 615.58 12:36:25 0:46:25 0:47:59 10.0
Sport Class B 54 X-40 GER 6079 xandus Hendrik Gottschalk 837.47, 615.56 12:37:48 0:47:48 0:48:32 11.0
Sport Class B 53 X-46 DEN 54 X-XLVI Birger Hansen 809.73, 587.8 12:37:14 0:47:14 0:49:49 12.0
Sport Class B 52 Xp 38 NOR 15038 XPRONTO Rune Øverås 828.6, 614.39   DNC   16.0
Sport Class B 42 Xp 38 SWE 33 BlueS Hans Johansson 827.97, 617.76   DNC   16.0
Sport Class B 47 IMX-40 GER 6155 PAX Klaus-Uwe Stryi 837.4, 612   DNC   16.0

R2 - Sport Class B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:00, Distance: 4.4, Wind: 280 Light, Ave wind: 5,0
Fleet Bow No. Class Nat Sail No. Boat name Owner Ratings Finish Elapsed Corrected Points
Sport Class B 44 IMX-40 SWE 80 GERTRUD Martin Persson 848.53, 618.43 13:44:35 0:44:35 0:44:35 1.0
Sport Class B 43 Xp 44 NOR 15144 Born to Run Pål Stiansen 791.73, 578.09 13:40:49 0:40:49 0:44:59 2.0
Sport Class B 40 Xp 44 ISR 1 Afrita Easy swissa 804.87, 585.93 13:43:04 0:43:04 0:46:16 3.0
Sport Class B 48 Xp 44 DEN 5 Quinta Anders Bogason 801.38, 581.36 13:42:50 0:42:50 0:46:17 4.0
Sport Class B 50 Xp 44 DEN 201 STONY VII Steen Toftebjerg 810.16, 592.45 13:43:30 0:43:30 0:46:19 5.0
Sport Class B 45 Xp 38 GER 6970 halbtrocken Xpress Michael Berghorn 837.38, 624.03 13:45:31 0:45:31 0:46:20 6.0
Sport Class B 41 X-41 FIN 71 Anna S Matti Lintunen 800.21, 590.22 13:43:10 0:43:10 0:46:43 7.0
Sport Class B 46 X-41 GER 6960 Imagine Holger Streckenbach 802.62, 593.18 13:44:04 0:44:04 0:47:26 8.0
Sport Class B 49 Xp 38 DEN 3810 Soldier Blue Lars Ive 824.98, 615.58 13:46:11 0:46:11 0:47:55 9.0
Sport Class B 51 Xp 44 DEN 66 Xpresso Hans Viggaard 800.25, 587.93 13:44:58 0:44:58 0:48:30 10.0
Sport Class B 53 X-46 DEN 54 X-XLVI Birger Hansen 809.73, 587.8 13:45:52 0:45:52 0:48:43 11.0
Sport Class B 54 X-40 GER 6079 xandus Hendrik Gottschalk 837.47, 615.56 13:48:41 0:48:41 0:49:30 12.0
Sport Class B 52 Xp 38 NOR 15038 XPRONTO Rune Øverås 828.6, 614.39 13:49:01 0:49:01 0:50:29 13.0
Sport Class B 42 Xp 38 SWE 33 BlueS Hans Johansson 827.97, 617.76   DNC   16.0
Sport Class B 47 IMX-40 GER 6155 PAX Klaus-Uwe Stryi 837.4, 612   DNC   16.0

R3 - Sport Class B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:10, Distance: 6.4, Wind: 300 Light, Ave wind: 5,5
Fleet Bow No. Class Nat Sail No. Boat name Owner Ratings Finish Elapsed Corrected Points
Sport Class B 44 IMX-40 SWE 80 GERTRUD Martin Persson 848.53, 618.43 15:22:30 1:12:30 1:12:30 1.0
Sport Class B 48 Xp 44 DEN 5 Quinta Anders Bogason 801.38, 581.36 15:18:55 1:08:55 1:13:57 2.0
Sport Class B 45 Xp 38 GER 6970 halbtrocken Xpress Michael Berghorn 837.38, 624.03 15:23:26 1:13:26 1:14:37 3.0
Sport Class B 40 Xp 44 ISR 1 Afrita Easy swissa 804.87, 585.93 15:20:13 1:10:13 1:14:52 4.0
Sport Class B 51 Xp 44 DEN 66 Xpresso Hans Viggaard 800.25, 587.93 15:20:12 1:10:12 1:15:21 5.0
Sport Class B 49 Xp 38 DEN 3810 Soldier Blue Lars Ive 824.98, 615.58 15:23:13 1:13:13 1:15:44 6.0
Sport Class B 50 Xp 44 DEN 201 STONY VII Steen Toftebjerg 810.16, 592.45 15:21:40 1:11:40 1:15:46 7.0
Sport Class B 43 Xp 44 NOR 15144 Born to Run Pål Stiansen 791.73, 578.09 15:20:29 1:10:29 1:16:33 8.0
Sport Class B 41 X-41 FIN 71 Anna S Matti Lintunen 800.21, 590.22 15:21:26 1:11:26 1:16:35 9.0
Sport Class B 52 Xp 38 NOR 15038 XPRONTO Rune Øverås 828.6, 614.39 15:26:36 1:16:36 1:18:44 10.0
Sport Class B 53 X-46 DEN 54 X-XLVI Birger Hansen 809.73, 587.8 15:24:52 1:14:52 1:19:00 11.0
Sport Class B 46 X-41 GER 6960 Imagine Holger Streckenbach 802.62, 593.18 15:24:22 1:14:22 1:19:16 12.0
Sport Class B 54 X-40 GER 6079 xandus Hendrik Gottschalk 837.47, 615.56 15:31:40 1:21:40 1:22:51 13.0
Sport Class B 42 Xp 38 SWE 33 BlueS Hans Johansson 827.97, 617.76   DNC   16.0
Sport Class B 47 IMX-40 GER 6155 PAX Klaus-Uwe Stryi 837.4, 612   DNC   16.0

R4 - Sport Class B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:44, Distance: 4., Wind: 70-130 Light, Ave wind: 2
Fleet Bow No. Class Nat Sail No. Boat name Owner Ratings Finish Elapsed Corrected Points
Sport Class B 48 Xp 44 DEN 5 Quinta Anders Bogason 801.38, 581.36 13:02:20 1:18:20 1:21:29 1.0
Sport Class B 41 X-41 FIN 71 Anna S Matti Lintunen 800.21, 590.22 13:05:24 1:21:24 1:24:37 2.0
Sport Class B 40 Xp 44 ISR 1 Afrita Easy swissa 804.87, 585.93 13:06:45 1:22:45 1:25:40 3.0
Sport Class B 50 Xp 44 DEN 201 STONY VII Steen Toftebjerg 810.16, 592.45 13:09:48 1:25:48 1:28:21 4.0
Sport Class B 46 X-41 GER 6960 Imagine Holger Streckenbach 802.62, 593.18 13:11:20 1:27:20 1:30:24 5.0
Sport Class B 51 Xp 44 DEN 66 Xpresso Hans Viggaard 800.25, 587.93 13:11:40 1:27:40 1:30:53 6.0
Sport Class B 49 Xp 38 DEN 3810 Soldier Blue Lars Ive 824.98, 615.58 13:13:24 1:29:24 1:30:58 7.0
Sport Class B 43 Xp 44 NOR 15144 Born to Run Pål Stiansen 791.73, 578.09 13:11:50 1:27:50 1:31:37 8.0
Sport Class B 44 IMX-40 SWE 80 GERTRUD Martin Persson 848.53, 618.43 13:19:35 1:35:35 1:35:35 9.0
Sport Class B 45 Xp 38 GER 6970 halbtrocken Xpress Michael Berghorn 837.38, 624.03 13:19:38 1:35:38 1:36:23 10.0
Sport Class B 53 X-46 DEN 54 X-XLVI Birger Hansen 809.73, 587.8 13:18:08 1:34:08 1:36:43 11.0
Sport Class B 52 Xp 38 NOR 15038 XPRONTO Rune Øverås 828.6, 614.39 13:25:33 1:41:33 1:42:53 12.0
Sport Class B 54 X-40 GER 6079 xandus Hendrik Gottschalk 837.47, 615.56 13:27:00 1:43:00 1:43:44 13.0
Sport Class B 42 Xp 38 SWE 33 BlueS Hans Johansson 827.97, 617.76   DNC   16.0
Sport Class B 47 IMX-40 GER 6155 PAX Klaus-Uwe Stryi 837.4, 612   DNC   16.0

R5 - Sport Class B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:15, Distance: 4., Wind: 150 Light, Ave wind: 3,5
Fleet Bow No. Class Nat Sail No. Boat name Owner Ratings Finish Elapsed Corrected Points
Sport Class B 44 IMX-40 SWE 80 GERTRUD Martin Persson 848.53, 618.43 15:46:14 0:31:14 0:31:14 1.0
Sport Class B 41 X-41 FIN 71 Anna S Matti Lintunen 800.21, 590.22 15:43:30 0:28:30 0:31:43 2.0
Sport Class B 46 X-41 GER 6960 Imagine Holger Streckenbach 802.62, 593.18 15:44:20 0:29:20 0:32:24 3.0
Sport Class B 50 Xp 44 DEN 201 STONY VII Steen Toftebjerg 810.16, 592.45 15:45:19 0:30:19 0:32:52 4.0
Sport Class B 40 Xp 44 ISR 1 Afrita Easy swissa 804.87, 585.93 15:46:35 0:31:35 0:34:30 5.0
Sport Class B 49 Xp 38 DEN 3810 Soldier Blue Lars Ive 824.98, 615.58 15:48:05 0:33:05 0:34:39 6.0
Sport Class B 45 Xp 38 GER 6970 halbtrocken Xpress Michael Berghorn 837.38, 624.03 15:49:11 0:34:11 0:34:56 7.0
Sport Class B 48 Xp 44 DEN 5 Quinta Anders Bogason 801.38, 581.36 15:46:50 0:31:50 0:34:59 8.0
Sport Class B 43 Xp 44 NOR 15144 Born to Run Pål Stiansen 791.73, 578.09 15:47:33 0:32:33 0:36:20 9.0
Sport Class B 52 Xp 38 NOR 15038 XPRONTO Rune Øverås 828.6, 614.39 15:50:11 0:35:11 0:36:31 10.0
Sport Class B 54 X-40 GER 6079 xandus Hendrik Gottschalk 837.47, 615.56 15:50:53 0:35:53 0:36:37 11.0
Sport Class B 51 Xp 44 DEN 66 Xpresso Hans Viggaard 800.25, 587.93 15:48:45 0:33:45 0:36:58 12.0
Sport Class B 53 X-46 DEN 54 X-XLVI Birger Hansen 809.73, 587.8 15:50:55 0:35:55 0:38:30 13.0
Sport Class B 42 Xp 38 SWE 33 BlueS Hans Johansson 827.97, 617.76   DNC   16.0
Sport Class B 47 IMX-40 GER 6155 PAX Klaus-Uwe Stryi 837.4, 612   DNC   16.0

R6 - Sport Class B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:30, Distance: 4.8, Wind: 270 Light, Ave wind: 5,5
Fleet Bow No. Class Nat Sail No. Boat name Owner Ratings Finish Elapsed Corrected Points
Sport Class B 48 Xp 44 DEN 5 Quinta Anders Bogason 801.38, 581.36 13:11:50 0:41:50 0:45:36 1.0
Sport Class B 44 IMX-40 SWE 80 GERTRUD Martin Persson 848.53, 618.43 13:15:52 0:45:52 0:45:52 2.0
Sport Class B 40 Xp 44 ISR 1 Afrita Easy swissa 804.87, 585.93 13:12:46 0:42:46 0:46:16 3.0
Sport Class B 43 Xp 44 NOR 15144 Born to Run Pål Stiansen 791.73, 578.09 13:12:01 0:42:01 0:46:34 4.0
Sport Class B 49 Xp 38 DEN 3810 Soldier Blue Lars Ive 824.98, 615.58 13:15:29 0:45:29 0:47:22 5.0
Sport Class B 46 X-41 GER 6960 Imagine Holger Streckenbach 802.62, 593.18 13:14:11 0:44:11 0:47:51 6.0
Sport Class B 53 X-46 DEN 54 X-XLVI Birger Hansen 809.73, 587.8 13:15:14 0:45:14 0:48:20 7.0
Sport Class B 41 X-41 FIN 71 Anna S Matti Lintunen 800.21, 590.22 13:14:34 0:44:34 0:48:26 8.0
Sport Class B 45 Xp 38 GER 6970 halbtrocken Xpress Michael Berghorn 837.38, 624.03 13:17:59 0:47:59 0:48:53 9.0
Sport Class B 51 Xp 44 DEN 66 Xpresso Hans Viggaard 800.25, 587.93 13:15:40 0:45:40 0:49:32 10.0
Sport Class B 54 X-40 GER 6079 xandus Hendrik Gottschalk 837.47, 615.56 13:19:35 0:49:35 0:50:28 11.0
Sport Class B 52 Xp 38 NOR 15038 XPRONTO Rune Øverås 828.6, 614.39 13:19:24 0:49:24 0:51:00 12.0
Sport Class B 50 Xp 44 DEN 201 STONY VII Steen Toftebjerg 810.16, 592.45 13:10:58 BFD   16.0
Sport Class B 42 Xp 38 SWE 33 BlueS Hans Johansson 827.97, 617.76   DNC   16.0
Sport Class B 47 IMX-40 GER 6155 PAX Klaus-Uwe Stryi 837.4, 612   DNC   16.0

R7 - Sport Class B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:50, Distance: 4.8, Wind: 285 Heavy, Ave wind: 6,5
Fleet Bow No. Class Nat Sail No. Boat name Owner Ratings Finish Elapsed Corrected Points
Sport Class B 48 Xp 44 DEN 5 Quinta Anders Bogason 801.38, 581.36 14:34:25 0:44:25 0:47:50 1.0
Sport Class B 44 IMX-40 SWE 80 GERTRUD Martin Persson 848.53, 618.43 14:37:30 0:47:30 0:47:57 2.0
Sport Class B 50 Xp 44 DEN 201 STONY VII Steen Toftebjerg 810.16, 592.45 14:35:30 0:45:30 0:48:02 3.0
Sport Class B 49 Xp 38 DEN 3810 Soldier Blue Lars Ive 824.98, 615.58 14:37:41 0:47:41 0:48:22 4.0
Sport Class B 40 Xp 44 ISR 1 Afrita Easy swissa 804.87, 585.93 14:35:52 0:45:52 0:48:55 5.5
Sport Class B 46 X-41 GER 6960 Imagine Holger Streckenbach 802.62, 593.18 14:36:27 0:46:27 0:48:55 5.5
Sport Class B 43 Xp 44 NOR 15144 Born to Run Pål Stiansen 791.73, 578.09 14:35:33 0:45:33 0:49:14 7.0
Sport Class B 45 Xp 38 GER 6970 halbtrocken Xpress Michael Berghorn 837.38, 624.03 14:39:40 0:49:40 0:49:40 8.0
Sport Class B 41 X-41 FIN 71 Anna S Matti Lintunen 800.21, 590.22 14:37:25 0:47:25 0:50:07 9.0
Sport Class B 51 Xp 44 DEN 66 Xpresso Hans Viggaard 800.25, 587.93 14:38:00 0:48:00 0:50:53 10.0
Sport Class B 54 X-40 GER 6079 xandus Hendrik Gottschalk 837.47, 615.56 14:40:58 0:50:58 0:51:39 11.0
Sport Class B 52 Xp 38 NOR 15038 XPRONTO Rune Øverås 828.6, 614.39 14:42:41 0:52:41 0:53:27 12.0
Sport Class B 53 X-46 DEN 54 X-XLVI Birger Hansen 809.73, 587.8   DNS   16.0
Sport Class B 42 Xp 38 SWE 33 BlueS Hans Johansson 827.97, 617.76   DNC   16.0
Sport Class B 47 IMX-40 GER 6155 PAX Klaus-Uwe Stryi 837.4, 612   DNC   16.0

R8 - Sport Class B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:15, Distance: 4.8, Wind: 285 Heavy, Ave wind: 6,5
Fleet Bow No. Class Nat Sail No. Boat name Owner Ratings Finish Elapsed Corrected Points
Sport Class B 48 Xp 44 DEN 5 Quinta Anders Bogason 801.38, 581.36 15:54:41 0:39:41 0:43:06 1.0
Sport Class B 45 Xp 38 GER 6970 halbtrocken Xpress Michael Berghorn 837.38, 624.03 16:00:17 0:45:17 0:45:17 2.0
Sport Class B 50 Xp 44 DEN 201 STONY VII Steen Toftebjerg 810.16, 592.45 15:58:05 0:43:05 0:45:37 3.0
Sport Class B 44 IMX-40 SWE 80 GERTRUD Martin Persson 848.53, 618.43 16:00:19 0:45:19 0:45:46 4.0
Sport Class B 40 Xp 44 ISR 1 Afrita Easy swissa 804.87, 585.93 15:57:53 0:42:53 0:45:56 5.0
Sport Class B 46 X-41 GER 6960 Imagine Holger Streckenbach 802.62, 593.18 15:58:34 0:43:34 0:46:02 6.0
Sport Class B 43 Xp 44 NOR 15144 Born to Run Pål Stiansen 791.73, 578.09 15:57:38 0:42:38 0:46:19 7.0
Sport Class B 49 Xp 38 DEN 3810 Soldier Blue Lars Ive 824.98, 615.58 16:01:26 0:46:26 0:47:07 8.0
Sport Class B 41 X-41 FIN 71 Anna S Matti Lintunen 800.21, 590.22 15:59:50 0:44:50 0:47:32 9.0
Sport Class B 52 Xp 38 NOR 15038 XPRONTO Rune Øverås 828.6, 614.39 16:01:47 0:46:47 0:47:33 10.0
Sport Class B 54 X-40 GER 6079 xandus Hendrik Gottschalk 837.47, 615.56 16:02:28 0:47:28 0:48:09 11.0
Sport Class B 53 X-46 DEN 54 X-XLVI Birger Hansen 809.73, 587.8 16:00:40 0:45:40 0:48:34 12.0
Sport Class B 51 Xp 44 DEN 66 Xpresso Hans Viggaard 800.25, 587.93 16:01:45 0:46:45 0:49:38 13.0
Sport Class B 42 Xp 38 SWE 33 BlueS Hans Johansson 827.97, 617.76   DNC   16.0
Sport Class B 47 IMX-40 GER 6155 PAX Klaus-Uwe Stryi 837.4, 612   DNC   16.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBlack flag disqualification under rule 30.3 16
DNCDid not come to the starting area 16
DNSCame to the start area but did not start 16

www.kdy.dk
kdy@kdy.dk

www.x-yachts.com
alexis@x-yachts.com

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com