event burgee venue burgee

X-Yachts Gold Cup 2015

K.D.Y. Tuborg Harbour, Copenhagen

Results are final as of 18:33 on July 18, 2015

Sport Class A Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: Custom, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Fleet Bow No. Class Nat Sail No. Boat name Owner Ratings R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   Total Nett
Sport Class A 24 X-99 DEN 517 Mille Kim Rasmussen 903.59, 674.19 1.0 4.0 1.0 1.0 1.0 2.0 3.0 2.0 15.0 11.0
Sport Class A 28 X-332 GER 4687 QUATTRO Klaus-Peter Boock 926.08, 673.64 3.0 2.0 4.0 2.0 2.0 4.0 2.0 6.0 25.0 19.0
Sport Class A 27 X-332 GER 5533 patent3 Jürgen Klinghardt 902.52, 656.95 5.0 1.0 2.0 3.0 7.5 1.0 7.0 1.0 27.5 20.0
Sport Class A 31 X-332 GER 5223 Varuna Xpress Kai Haupthoff 908.93, 667.03 2.0 3.0 5.0 5.0 4.0 7.0 8.0 3.0 37.0 29.0
Sport Class A 21 X-99 DEN 512 Bluenose Kim Henriksen 903.59, 674.19 7.5 7.0 6.0 4.0 3.0 6.0 1.0 5.0 39.5 32.0
Sport Class A 23 X-99 DEN428 Exile Jens Carstensen 905.4, 676.22 4.0 8.0 7.0 10.0 6.0 5.0 4.0 4.0 48.0 38.0
Sport Class A 29 X-34 DEN 103 SatizfaXion Ulrik Spork 901.13, 661.87 7.5 5.0 3.0 9.0 7.5 3.0 6.0 8.0 49.0 40.0
Sport Class A 30 X-34 SWE 10915 TemptationX Jonas Karlsson 890.35, 656.58 6.0 6.0 14.0 DNF 7.0 5.0 9.0 5.0 9.0 61.0 47.0
Sport Class A 20 X-362 DEN199 biX Bo Lindegaard 894.37, 654.51 9.0 9.0 8.0 8.0 9.0 8.0 10.0 10.0 71.0 61.0
Sport Class A 33 Xp 33 DEN 43 Xpedit Flemming Ancher 868.15, 662.39 10.0 11.0 10.0 6.0 10.0 10.0 9.0 14.0 DNC 80.0 66.0
Sport Class A 22 Xp 33 SWE 6 Coquette IV Anders Kuikka 875.39, 649.27 11.0 10.0 9.0 11.0 11.0 11.0 11.0 7.0 81.0 70.0
Sport Class A 25 Xp 33 SWE 39 Norix Stephan Berntsson 875.67, 653.75 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 112.0 98.0
Sport Class A 26 X-102 SWE 40 Onyx Pär Halléus 944.9, 695.85 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 112.0 98.0

,

R1 - Sport Class A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:30, Distance: 4, Wind: 270 Light, Ave wind: 5
Fleet Bow No. Class Nat Sail No. Boat name Owner Ratings Finish Elapsed Corrected Points
Sport Class A 24 X-99 DEN 517 Mille Kim Rasmussen 903.59, 674.19 12:15:23 0:45:23 0:48:08 1.0
Sport Class A 31 X-332 GER 5223 Varuna Xpress Kai Haupthoff 908.93, 667.03 12:16:12 0:46:12 0:48:36 2.0
Sport Class A 28 X-332 GER 4687 QUATTRO Klaus-Peter Boock 926.08, 673.64 12:17:31 0:47:31 0:48:46 3.0
Sport Class A 23 X-99 DEN428 Exile Jens Carstensen 905.4, 676.22 12:16:44 0:46:44 0:49:22 4.0
Sport Class A 27 X-332 GER 5533 patent3 Jürgen Klinghardt 902.52, 656.95 12:16:42 0:46:42 0:49:32 5.0
Sport Class A 30 X-34 SWE 10915 TemptationX Jonas Karlsson 890.35, 656.58 12:15:55 0:45:55 0:49:33 6.0
Sport Class A 21 X-99 DEN 512 Bluenose Kim Henriksen 903.59, 674.19 12:17:02 0:47:02 0:49:47 7.5
Sport Class A 29 X-34 DEN 103 SatizfaXion Ulrik Spork 901.13, 661.87 12:16:52 0:46:52 0:49:47 7.5
Sport Class A 20 X-362 DEN199 biX Bo Lindegaard 894.37, 654.51 12:17:00 0:47:00 0:50:22 9.0
Sport Class A 33 Xp 33 DEN 43 Xpedit Flemming Ancher 868.15, 662.39 12:16:14 0:46:14 0:51:21 10.0
Sport Class A 22 Xp 33 SWE 6 Coquette IV Anders Kuikka 875.39, 649.27 12:22:51 0:52:51 0:57:29 11.0
Sport Class A 25 Xp 33 SWE 39 Norix Stephan Berntsson 875.67, 653.75   DNC   14.0
Sport Class A 26 X-102 SWE 40 Onyx Pär Halléus 944.9, 695.85   DNC   14.0

R2 - Sport Class A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:50, Distance: 4.4, Wind: 280 Light, Ave wind: 5
Fleet Bow No. Class Nat Sail No. Boat name Owner Ratings Finish Elapsed Corrected Points
Sport Class A 27 X-332 GER 5533 patent3 Jürgen Klinghardt 902.52, 656.95 13:39:03 0:49:03 0:52:09 1.0
Sport Class A 28 X-332 GER 4687 QUATTRO Klaus-Peter Boock 926.08, 673.64 13:40:48 0:50:48 0:52:11 2.0
Sport Class A 31 X-332 GER 5223 Varuna Xpress Kai Haupthoff 908.93, 667.03 13:40:40 0:50:40 0:53:18 3.0
Sport Class A 24 X-99 DEN 517 Mille Kim Rasmussen 903.59, 674.19 13:40:39 0:50:39 0:53:41 4.0
Sport Class A 29 X-34 DEN 103 SatizfaXion Ulrik Spork 901.13, 661.87 13:40:46 0:50:46 0:53:59 5.0
Sport Class A 30 X-34 SWE 10915 TemptationX Jonas Karlsson 890.35, 656.58 13:40:10 0:50:10 0:54:10 6.0
Sport Class A 21 X-99 DEN 512 Bluenose Kim Henriksen 903.59, 674.19 13:41:47 0:51:47 0:54:49 7.0
Sport Class A 23 X-99 DEN428 Exile Jens Carstensen 905.4, 676.22 13:42:00 0:52:00 0:54:54 8.0
Sport Class A 20 X-362 DEN199 biX Bo Lindegaard 894.37, 654.51 13:42:25 0:52:25 0:56:07 9.0
Sport Class A 22 Xp 33 SWE 6 Coquette IV Anders Kuikka 875.39, 649.27 13:41:05 0:51:05 0:56:11 10.0
Sport Class A 33 Xp 33 DEN 43 Xpedit Flemming Ancher 868.15, 662.39 13:40:38 0:50:38 0:56:16 11.0
Sport Class A 25 Xp 33 SWE 39 Norix Stephan Berntsson 875.67, 653.75   DNC   14.0
Sport Class A 26 X-102 SWE 40 Onyx Pär Halléus 944.9, 695.85   DNC   14.0

R3 - Sport Class A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:00, Distance: 6.4, Wind: 300 Light, Ave wind: 5,5
Fleet Bow No. Class Nat Sail No. Boat name Owner Ratings Finish Elapsed Corrected Points
Sport Class A 24 X-99 DEN 517 Mille Kim Rasmussen 903.59, 674.19 15:18:27 1:18:27 1:22:51 1.0
Sport Class A 27 X-332 GER 5533 patent3 Jürgen Klinghardt 902.52, 656.95 15:18:43 1:18:43 1:23:14 2.0
Sport Class A 29 X-34 DEN 103 SatizfaXion Ulrik Spork 901.13, 661.87 15:20:07 1:20:07 1:24:47 3.0
Sport Class A 28 X-332 GER 4687 QUATTRO Klaus-Peter Boock 926.08, 673.64 15:23:24 1:23:24 1:25:24 4.0
Sport Class A 31 X-332 GER 5223 Varuna Xpress Kai Haupthoff 908.93, 667.03 15:22:05 1:22:05 1:25:55 5.0
Sport Class A 21 X-99 DEN 512 Bluenose Kim Henriksen 903.59, 674.19 15:22:15 1:22:15 1:26:39 6.0
Sport Class A 23 X-99 DEN428 Exile Jens Carstensen 905.4, 676.22 15:23:08 1:23:08 1:27:21 7.0
Sport Class A 20 X-362 DEN199 biX Bo Lindegaard 894.37, 654.51 15:23:37 1:23:37 1:29:00 8.0
Sport Class A 22 Xp 33 SWE 6 Coquette IV Anders Kuikka 875.39, 649.27 15:22:56 1:22:56 1:30:21 9.0
Sport Class A 33 Xp 33 DEN 43 Xpedit Flemming Ancher 868.15, 662.39 15:22:44 1:22:44 1:30:55 10.0
Sport Class A 30 X-34 SWE 10915 TemptationX Jonas Karlsson 890.35, 656.58   DNF   14.0
Sport Class A 25 Xp 33 SWE 39 Norix Stephan Berntsson 875.67, 653.75   DNC   14.0
Sport Class A 26 X-102 SWE 40 Onyx Pär Halléus 944.9, 695.85   DNC   14.0

R4 - Sport Class A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:30, Distance: 4., Wind: 70-130 Light, Ave wind: 2
Fleet Bow No. Class Nat Sail No. Boat name Owner Ratings Finish Elapsed Corrected Points
Sport Class A 24 X-99 DEN 517 Mille Kim Rasmussen 903.59, 674.19 13:01:40 1:31:40 1:34:25 1.0
Sport Class A 28 X-332 GER 4687 QUATTRO Klaus-Peter Boock 926.08, 673.64 13:08:57 1:38:57 1:40:12 2.0
Sport Class A 27 X-332 GER 5533 patent3 Jürgen Klinghardt 902.52, 656.95 13:08:31 1:38:31 1:41:21 3.0
Sport Class A 21 X-99 DEN 512 Bluenose Kim Henriksen 903.59, 674.19 13:08:50 1:38:50 1:41:35 4.0
Sport Class A 31 X-332 GER 5223 Varuna Xpress Kai Haupthoff 908.93, 667.03 13:12:58 1:42:58 1:45:22 5.0
Sport Class A 33 Xp 33 DEN 43 Xpedit Flemming Ancher 868.15, 662.39 13:11:36 1:41:36 1:46:43 6.0
Sport Class A 30 X-34 SWE 10915 TemptationX Jonas Karlsson 890.35, 656.58 13:14:19 1:44:19 1:47:57 7.0
Sport Class A 20 X-362 DEN199 biX Bo Lindegaard 894.37, 654.51 13:17:08 1:47:08 1:50:30 8.0
Sport Class A 29 X-34 DEN 103 SatizfaXion Ulrik Spork 901.13, 661.87 13:21:04 1:51:04 1:53:59 9.0
Sport Class A 23 X-99 DEN428 Exile Jens Carstensen 905.4, 676.22 13:23:05 1:53:05 1:55:43 10.0
Sport Class A 22 Xp 33 SWE 6 Coquette IV Anders Kuikka 875.39, 649.27 13:21:41 1:51:41 1:56:19 11.0
Sport Class A 25 Xp 33 SWE 39 Norix Stephan Berntsson 875.67, 653.75   DNC   14.0
Sport Class A 26 X-102 SWE 40 Onyx Pär Halléus 944.9, 695.85   DNC   14.0

R5 - Sport Class A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:05, Distance: 3.5, Wind: 150 Light, Ave wind: 3,5
Fleet Bow No. Class Nat Sail No. Boat name Owner Ratings Finish Elapsed Corrected Points
Sport Class A 24 X-99 DEN 517 Mille Kim Rasmussen 903.59, 674.19 15:37:22 0:32:22 0:34:47 1.0
Sport Class A 28 X-332 GER 4687 QUATTRO Klaus-Peter Boock 926.08, 673.64 15:39:52 0:34:52 0:35:58 2.0
Sport Class A 21 X-99 DEN 512 Bluenose Kim Henriksen 903.59, 674.19 15:38:34 0:33:34 0:35:59 3.0
Sport Class A 31 X-332 GER 5223 Varuna Xpress Kai Haupthoff 908.93, 667.03 15:39:36 0:34:36 0:36:42 4.0
Sport Class A 30 X-34 SWE 10915 TemptationX Jonas Karlsson 890.35, 656.58 15:38:50 0:33:50 0:37:01 5.0
Sport Class A 23 X-99 DEN428 Exile Jens Carstensen 905.4, 676.22 15:40:30 0:35:30 0:37:48 6.0
Sport Class A 27 X-332 GER 5533 patent3 Jürgen Klinghardt 902.52, 656.95 15:40:42 0:35:42 0:38:10 7.5
Sport Class A 29 X-34 DEN 103 SatizfaXion Ulrik Spork 901.13, 661.87 15:40:37 0:35:37 0:38:10 7.5
Sport Class A 20 X-362 DEN199 biX Bo Lindegaard 894.37, 654.51 15:41:10 0:36:10 0:39:07 9.0
Sport Class A 33 Xp 33 DEN 43 Xpedit Flemming Ancher 868.15, 662.39 15:40:31 0:35:31 0:40:00 10.0
Sport Class A 22 Xp 33 SWE 6 Coquette IV Anders Kuikka 875.39, 649.27 15:42:21 0:37:21 0:41:24 11.0
Sport Class A 25 Xp 33 SWE 39 Norix Stephan Berntsson 875.67, 653.75   DNC   14.0
Sport Class A 26 X-102 SWE 40 Onyx Pär Halléus 944.9, 695.85   DNC   14.0

R6 - Sport Class A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:55, Distance: 4.8, Wind: 270 Light, Ave wind: 5,5
Fleet Bow No. Class Nat Sail No. Boat name Owner Ratings Finish Elapsed Corrected Points
Sport Class A 27 X-332 GER 5533 patent3 Jürgen Klinghardt 902.52, 656.95 12:44:39 0:49:39 0:53:02 1.0
Sport Class A 24 X-99 DEN 517 Mille Kim Rasmussen 903.59, 674.19 12:45:01 0:50:01 0:53:19 2.0
Sport Class A 29 X-34 DEN 103 SatizfaXion Ulrik Spork 901.13, 661.87 12:45:09 0:50:09 0:53:39 3.0
Sport Class A 28 X-332 GER 4687 QUATTRO Klaus-Peter Boock 926.08, 673.64 12:47:53 0:52:53 0:54:23 4.0
Sport Class A 23 X-99 DEN428 Exile Jens Carstensen 905.4, 676.22 12:46:19 0:51:19 0:54:29 5.0
Sport Class A 21 X-99 DEN 512 Bluenose Kim Henriksen 903.59, 674.19 12:46:54 0:51:54 0:55:12 6.0
Sport Class A 31 X-332 GER 5223 Varuna Xpress Kai Haupthoff 908.93, 667.03 12:47:33 0:52:33 0:55:26 7.0
Sport Class A 20 X-362 DEN199 biX Bo Lindegaard 894.37, 654.51 12:47:29 0:52:29 0:56:32 8.0
Sport Class A 30 X-34 SWE 10915 TemptationX Jonas Karlsson 890.35, 656.58 12:48:55 0:53:55 0:58:17 9.0
Sport Class A 33 Xp 33 DEN 43 Xpedit Flemming Ancher 868.15, 662.39 12:47:28 0:52:28 0:58:36 10.0
Sport Class A 22 Xp 33 SWE 6 Coquette IV Anders Kuikka 875.39, 649.27 12:51:23 0:56:23 1:01:57 11.0
Sport Class A 25 Xp 33 SWE 39 Norix Stephan Berntsson 875.67, 653.75   DNC   14.0
Sport Class A 26 X-102 SWE 40 Onyx Pär Halléus 944.9, 695.85   DNC   14.0

R7 - Sport Class A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:40, Distance: 4.8, Wind: 285 Heavy, Ave wind: 6,5
Fleet Bow No. Class Nat Sail No. Boat name Owner Ratings Finish Elapsed Corrected Points
Sport Class A 21 X-99 DEN 512 Bluenose Kim Henriksen 903.59, 674.19 14:31:39 0:51:39 0:53:23 1.0
Sport Class A 28 X-332 GER 4687 QUATTRO Klaus-Peter Boock 926.08, 673.64 14:32:08 0:52:08 0:53:55 2.0
Sport Class A 24 X-99 DEN 517 Mille Kim Rasmussen 903.59, 674.19 14:32:17 0:52:17 0:54:01 3.0
Sport Class A 23 X-99 DEN428 Exile Jens Carstensen 905.4, 676.22 14:32:41 0:52:41 0:54:15 4.0
Sport Class A 30 X-34 SWE 10915 TemptationX Jonas Karlsson 890.35, 656.58 14:31:28 0:51:28 0:54:36 5.0
Sport Class A 29 X-34 DEN 103 SatizfaXion Ulrik Spork 901.13, 661.87 14:32:20 0:52:20 0:55:03 6.0
Sport Class A 27 X-332 GER 5533 patent3 Jürgen Klinghardt 902.52, 656.95 14:32:04 0:52:04 0:55:11 7.0
Sport Class A 31 X-332 GER 5223 Varuna Xpress Kai Haupthoff 908.93, 667.03 14:33:00 0:53:00 0:55:18 8.0
Sport Class A 33 Xp 33 DEN 43 Xpedit Flemming Ancher 868.15, 662.39 14:32:48 0:52:48 0:55:29 9.0
Sport Class A 20 X-362 DEN199 biX Bo Lindegaard 894.37, 654.51 14:33:07 0:53:07 0:56:25 10.0
Sport Class A 22 Xp 33 SWE 6 Coquette IV Anders Kuikka 875.39, 649.27 14:36:46 0:56:46 1:00:30 11.0
Sport Class A 25 Xp 33 SWE 39 Norix Stephan Berntsson 875.67, 653.75   DNC   14.0
Sport Class A 26 X-102 SWE 40 Onyx Pär Halléus 944.9, 695.85   DNC   14.0

R8 - Sport Class A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:08, Distance: 4.8, Wind: 285 Heavy, Ave wind: 6,5
Fleet Bow No. Class Nat Sail No. Boat name Owner Ratings Finish Elapsed Corrected Points
Sport Class A 27 X-332 GER 5533 patent3 Jürgen Klinghardt 902.52, 656.95 15:54:22 0:46:22 0:49:29 1.0
Sport Class A 24 X-99 DEN 517 Mille Kim Rasmussen 903.59, 674.19 15:56:14 0:48:14 0:49:58 2.0
Sport Class A 31 X-332 GER 5223 Varuna Xpress Kai Haupthoff 908.93, 667.03 15:56:23 0:48:23 0:50:41 3.0
Sport Class A 23 X-99 DEN428 Exile Jens Carstensen 905.4, 676.22 15:57:47 0:49:47 0:51:21 4.0
Sport Class A 21 X-99 DEN 512 Bluenose Kim Henriksen 903.59, 674.19 15:58:24 0:50:24 0:52:08 5.0
Sport Class A 28 X-332 GER 4687 QUATTRO Klaus-Peter Boock 926.08, 673.64 15:58:30 0:50:30 0:52:17 6.0
Sport Class A 22 Xp 33 SWE 6 Coquette IV Anders Kuikka 875.39, 649.27 15:57:13 0:49:13 0:52:57 7.0
Sport Class A 29 X-34 DEN 103 SatizfaXion Ulrik Spork 901.13, 661.87 15:58:24 0:50:24 0:53:07 8.0
Sport Class A 30 X-34 SWE 10915 TemptationX Jonas Karlsson 890.35, 656.58 15:58:43 0:50:43 0:53:51 9.0
Sport Class A 20 X-362 DEN199 biX Bo Lindegaard 894.37, 654.51 15:59:46 0:51:46 0:55:04 10.0
Sport Class A 33 Xp 33 DEN 43 Xpedit Flemming Ancher 868.15, 662.39   DNC   14.0
Sport Class A 25 Xp 33 SWE 39 Norix Stephan Berntsson 875.67, 653.75   DNC   14.0
Sport Class A 26 X-102 SWE 40 Onyx Pär Halléus 944.9, 695.85   DNC   14.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 14
DNFStarted but did not finish 14

www.kdy.dk
kdy@kdy.dk

www.x-yachts.com
alexis@x-yachts.com

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com