Wessel & Vett Cup 2015

Results are provisional after 5th race.

12mR Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: Custom, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Vim   US 15 KDY Helmuth Hennig (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2nd Sphinx   G 4 FSC Gorm Gongsen (4.0) 3.0 2.0 3.0 2.0 14.0 10.0
3rd Anitra   US 5 FSC Josef Martin 3.0 (4.0) 3.0 2.0 4.0 16.0 12.0
4th Trivia   K 10 KYC Wilfried Beeck (5.0) 2.0 5.0 4.0 3.0 19.0 14.0
5th Vema   N 11 KNS Erik Svenkerud 6.0 (7.0) 4.0 5.0 5.0 27.0 20.0
6th Thea   D 1 KDY Jacob Holst (7.0) 5.0 6.0 6.0 6.0 30.0 23.0
7th Vanity V   K 5 KDY Bjørn Westergaard 2.0 6.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNS 35.0 26.0
8th Anita   G 2 KYC Michael Klussmann (8.0) 8.0 7.0 7.0 7.0 37.0 29.0

12mR II Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: Custom, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName R1 R2 Total Nett
1st Cintra   E 1 KYC Uli Weuthen 1.0 1.0 2.0 2.0

12mR Rating Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: Custom, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Vema 1.390 N 11 KNS Erik Svenkerud 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 7.0 4.0
2nd Vim 1.600 US 15 KDY Helmuth Hennig (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 10.0 8.0
3rd Thea 1.390 D 1 KDY Jakob Holst 3.0 1.0 (5.0) 3.0 3.0 15.0 10.0
4th Sphinx 1.600 G 4 FSC Gorm Gongsen (7.0) 6.0 3.0 7.0 4.0 27.0 20.0
5th Anitra 1.600 US 5 FSC Josef Martin 5.0 (7.0) 4.0 4.0 7.0 27.0 20.0
6th Trivia 1.600 K 10 KYC Wilfried Beeck (8.0) 4.0 7.0 6.0 5.0 30.0 22.0
7th Anita 1.390 G 2 KYC Michael Klussmann (6.0) 5.0 6.0 5.0 6.0 28.0 22.0
8th Vanity V 1.600 K 5 KDY Bjørn Westergaard 4.0 8.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNS 39.0 30.0

12mR Rating II Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: Custom, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName R1 R2 Total Nett
1st Cintra 1.000 E 1 KYC Uli Weuthen 1.0 1.0 2.0 2.0

5.5mR Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: Custom, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Arnold   BAH 17 Skuldelev Bo Selko 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 6.0 4.0
2nd Singora   GER 37 FSC Hans Köster 2.0 (3.0) 2.0 2.0 3.0 12.0 9.0
3rd Blue Print   GER 33 HSC Lutz Von Meyerinck 3.0 (5.0) 3.0 3.0 2.0 16.0 11.0
4th Willy Lehmann   GER 26 LYC Hauke Wulf 4.0 4.0 (5.0) 5.0 5.0 23.0 18.0
5th Sünnschien   GER 17 KYC Uwe Baykowski 5.0 (8.0 OCS) 4.0 6.0 4.0 27.0 19.0
6th Southern Cross IV   GER 78 NRV Kasper Stubenrauch (8.0 DNF) 6.0 6.0 4.0 8.0 DNC 32.0 24.0
7th Phenix   GER 81 YCW Max Müller (8.0 DNC) 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 33.0 25.0

R1 - 12mR Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Place Points
1 Vim   US 15 KDY Helmuth Hennig 1 1.0
2 Vanity V   K 5 KDY Bjørn Westergaard 2 2.0
3 Anitra   US 5 FSC Josef Martin 3 3.0
4 Sphinx   G 4 FSC Gorm Gongsen 4 4.0
5 Trivia   K 10 KYC Wilfried Beeck 5 5.0
6 Vema   N 11 KNS Erik Svenkerud 6 6.0
7 Thea   D 1 KDY Jacob Holst 7 7.0
8 Anita   G 2 KYC Michael Klussmann 8 8.0

R2 - 12mR Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Place Points
1 Vim   US 15 KDY Helmuth Hennig 1 1.0
2 Trivia   K 10 KYC Wilfried Beeck 2 2.0
3 Sphinx   G 4 FSC Gorm Gongsen 3 3.0
4 Anitra   US 5 FSC Josef Martin 4 4.0
5 Thea   D 1 KDY Jacob Holst 5 5.0
6 Vanity V   K 5 KDY Bjørn Westergaard 6 6.0
7 Vema   N 11 KNS Erik Svenkerud 7 7.0
8 Anita   G 2 KYC Michael Klussmann 8 8.0

R3 - 12mR Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Place Points
1 Vim   US 15 KDY Helmuth Hennig 1 1.0
2 Sphinx   G 4 FSC Gorm Gongsen 2 2.0
3 Anitra   US 5 FSC Josef Martin 3 3.0
4 Vema   N 11 KNS Erik Svenkerud 4 4.0
5 Trivia   K 10 KYC Wilfried Beeck 5 5.0
6 Thea   D 1 KDY Jacob Holst 6 6.0
7 Anita   G 2 KYC Michael Klussmann 7 7.0

R4 - 12mR Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Place Points
1 Vim   US 15 KDY Helmuth Hennig 1 1.0
2 Anitra   US 5 FSC Josef Martin 2 2.0
3 Sphinx   G 4 FSC Gorm Gongsen 3 3.0
4 Trivia   K 10 KYC Wilfried Beeck 4 4.0
5 Vema   N 11 KNS Erik Svenkerud 5 5.0
6 Thea   D 1 KDY Jacob Holst 6 6.0
7 Anita   G 2 KYC Michael Klussmann 7 7.0

R5 - 12mR Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Place Points
1 Vim   US 15 KDY Helmuth Hennig 1 1.0
2 Sphinx   G 4 FSC Gorm Gongsen 2 2.0
3 Trivia   K 10 KYC Wilfried Beeck 3 3.0
4 Anitra   US 5 FSC Josef Martin 4 4.0
5 Vema   N 11 KNS Erik Svenkerud 5 5.0
6 Thea   D 1 KDY Jacob Holst 6 6.0
7 Anita   G 2 KYC Michael Klussmann 7 7.0
8 Vanity V   K 5 KDY Bjørn Westergaard DNS 9.0

R1 - 12mR II Class

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Place Points
1 Cintra   E 1 KYC Uli Weuthen 1 1.0

R2 - 12mR II Class

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Place Points
1 Cintra   E 1 KYC Uli Weuthen 1 1.0

R3 - 12mR II Class

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Place Points

R4 - 12mR II Class

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Place Points

R5 - 12mR II Class

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Place Points

R1 - 12mR Rating Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.36.00, Distance: 10
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Elapsed Points
1 Vema 1.390 N 11 KNS Erik Svenkerud 1.26.58 1.0
2 Vim 1.600 US 15 KDY Helmuth Hennig 1.16.22 2.0
3 Thea 1.390 D 1 KDY Jakob Holst 1.29.41 3.0
4 Vanity V 1.600 K 5 KDY Bjørn Westergaard 1.18.28 4.0
5 Anitra 1.600 US 5 FSC Josef Martin 1.21.16 5.0
6 Anita 1.390 G 2 KYC Michael Klussmann 1.34.50 6.0
7 Sphinx 1.600 G 4 FSC Gorm Gongsen 1.22.27 7.0
8 Trivia 1.600 K 10 KYC Wilfried Beeck 1.22.59 8.0

R2 - 12mR Rating Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.37.00, Distance: 10
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Elapsed Points
1 Thea 1.390 D 1 KDY Jakob Holst 1.12.51 1.0
2 Vim 1.600 US 15 KDY Helmuth Hennig 1.03.29 2.0
3 Vema 1.390 N 11 KNS Erik Svenkerud 1.14.28 3.0
4 Trivia 1.600 K 10 KYC Wilfried Beeck 1.06.53 4.0
5 Anita 1.390 G 2 KYC Michael Klussmann 1.17.20 5.0
6 Sphinx 1.600 G 4 FSC Gorm Gongsen 1.08.22 6.0
7 Anitra 1.600 US 5 FSC Josef Martin 1.10.56 7.0
8 Vanity V 1.600 K 5 KDY Bjørn Westergaard 1.13.37 8.0

R3 - 12mR Rating Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.38.00, Distance: 10
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Elapsed Points
1 Vema 1.390 N 11 KNS Erik Svenkerud 0.57.44 1.0
2 Vim 1.600 US 15 KDY Helmuth Hennig 0.50.38 2.0
3 Sphinx 1.600 G 4 FSC Gorm Gongsen 0.52.05 3.0
4 Anitra 1.600 US 5 FSC Josef Martin 0.53.04 4.0
5 Thea 1.390 D 1 KDY Jakob Holst 1.01.44 5.0
6 Anita 1.390 G 2 KYC Michael Klussmann 1.03.11 6.0
7 Trivia 1.600 K 10 KYC Wilfried Beeck 0.57.59 7.0

R4 - 12mR Rating Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.06.00, Distance: 10
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Elapsed Points
1 Vema 1.390 N 11 KNS Erik Svenkerud 0.39.10 1.0
2 Vim 1.600 US 15 KDY Helmuth Hennig 0.35.05 2.0
3 Thea 1.390 D 1 KDY Jakob Holst 0.41.30 3.0
4 Anitra 1.600 US 5 FSC Josef Martin 0.36.18 4.0
5 Anita 1.390 G 2 KYC Michael Klussmann 0.41.57 5.0
6 Trivia 1.600 K 10 KYC Wilfried Beeck 0.36.51 6.0
7 Sphinx 1.600 G 4 FSC Gorm Gongsen 1.36.41 7.0

R5 - 12mR Rating Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.32.00, Distance: 10
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Elapsed Points
1 Vema 1.390 N 11 KNS Erik Svenkerud 0.39.38 1.0
2 Vim 1.600 US 15 KDY Helmuth Hennig 0.34.47 2.0
3 Thea 1.390 D 1 KDY Jakob Holst 0.40.38 3.0
4 Sphinx 1.600 G 4 FSC Gorm Gongsen 0.35.24 4.0
5 Trivia 1.600 K 10 KYC Wilfried Beeck 0.35.41 5.0
6 Anita 1.390 G 2 KYC Michael Klussmann 0.42.22 6.0
7 Anitra 1.600 US 5 FSC Josef Martin 0.37.13 7.0
8 Vanity V 1.600 K 5 KDY Bjørn Westergaard DNS 9.0

R1 - 12mR Rating II Class

Start: Start 5, Finishes: Finish time
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Elapsed Points
1 Cintra 1.000 E 1 KYC Uli Weuthen 1.08.25 1.0

R2 - 12mR Rating II Class

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14.38.00
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Elapsed Points
1 Cintra 1.000 E 1 KYC Uli Weuthen 0.56.31 1.0

R3 - 12mR Rating II Class

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 11.46.00
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Place Points

R4 - 12mR Rating II Class

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 13.16.00
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Place Points

R5 - 12mR Rating II Class

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14.39.00
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Place Points

R1 - 5.5mR Class

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Place Points
1 Arnold   BAH 17 Skuldelev Bo Selko 1 1.0
2 Singora   GER 37 FSC Hans Köster 2 2.0
3 Blue Print   GER 33 HSC Lutz Von Meyerinck 3 3.0
4 Willy Lehmann   GER 26 LYC Hauke Wulf 4 4.0
5 Sünnschien   GER 17 KYC Uwe Baykowski 5 5.0
6 Southern Cross IV   GER 78 NRV Kasper Stubenrauch DNF 8.0

R2 - 5.5mR Class

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Place Points
1 Phenix   GER 81 YCW Max Müller 1 1.0
2 Arnold   BAH 17 Skuldelev Bo Selko 2 2.0
3 Singora   GER 37 FSC Hans Köster 3 3.0
4 Willy Lehmann   GER 26 LYC Hauke Wulf 4 4.0
5 Blue Print   GER 33 HSC Lutz Von Meyerinck 5 5.0
6 Southern Cross IV   GER 78 NRV Kasper Stubenrauch 7 6.0
7 Sünnschien   GER 17 KYC Uwe Baykowski OCS 8.0

R3 - 5.5mR Class

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Place Points
1 Arnold   BAH 17 Skuldelev Bo Selko 1 1.0
2 Singora   GER 37 FSC Hans Köster 2 2.0
3 Blue Print   GER 33 HSC Lutz Von Meyerinck 3 3.0
4 Sünnschien   GER 17 KYC Uwe Baykowski 4 4.0
5 Willy Lehmann   GER 26 LYC Hauke Wulf 5 5.0
6 Southern Cross IV   GER 78 NRV Kasper Stubenrauch 6 6.0

R4 - 5.5mR Class

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Place Points
1 Arnold   BAH 17 Skuldelev Bo Selko 1 1.0
2 Singora   GER 37 FSC Hans Köster 2 2.0
3 Blue Print   GER 33 HSC Lutz Von Meyerinck 3 3.0
4 Southern Cross IV   GER 78 NRV Kasper Stubenrauch 4 4.0
5 Willy Lehmann   GER 26 LYC Hauke Wulf 5 5.0
6 Sünnschien   GER 17 KYC Uwe Baykowski 6 6.0

R5 - 5.5mR Class

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Boat Rating SailNo Club HelmName Place Points
1 Arnold   BAH 17 Skuldelev Bo Selko 1 1.0
2 Blue Print   GER 33 HSC Lutz Von Meyerinck 2 2.0
3 Singora   GER 37 FSC Hans Köster 3 3.0
4 Sünnschien   GER 17 KYC Uwe Baykowski 4 4.0
5 Willy Lehmann   GER 26 LYC Hauke Wulf 5 5.0



Sailwave Scoring Software 2.19.4
www.sailwave.com